SEO, Performans Pazarlama, Dönüşüm Optimizasyonu

e-İhracat İçin İran ve Rusya Hakkında Kısa Kısa…

e-İhracat İçin İran ve Rusya Hakkında Kısa Kısa…

   

Şüphesiz e-ihracat içinde birçok fırsat barındırıyor. Avrupa ve Ortadoğu’da yaşayan sıradan bir insana siparişini 3-5 günde teslim etme fikri kulağa hoş geliyor. E-ihracat ile ilgilenenler için İran ve Rusya pazarına yönelik kısa kısa derlemelerimi kaleme aldım.

Kapı komşumuz İran’ın en büyük eTicaret sitelerinden ve bir Rocket Internet girişimi olan Bamilo’yu tanıyalım.

İran’ın moda dikeyindeki en büyük eTicaret sitesi. Aylık ziyaretçi sayısı 4.4 milyon. Kadın görselleriyle satış yapılamıyor. Ürün fotolarının dekupe edilerek kadın teninin görselden çıkarılması gerekiyor. İç giyim ve kadın giyim firmaları zorluk çekebilir. Diğer yandan uygun görseller oluşturulduğu takdirde büyük satış hacmi yakalanabilecek bir mecra.

Faturayı Bamilo’ya kesip ürünleri Bamilo deposuna gönderiyorsunuz. Bamilo tek merkezden siparişlerin dağıtımını yapıyor. Diğer yandan iade almıyorsunuz. Bamilo’nun kar marjı kategori bazlı değişkenlik gösterebiliyor. %20-40 arasında bir marj ile çalışıyorlar. Türkiye’ye göre İran’da %30-40 daha karlı ürün satmanız mümkün. Global markaların İran internet pazarında rahat hareket edemediğini düşünürsek eğer özellikle kadın giyim markaları için büyük fırsatlar var.

Lamoda.ru kadim ticaret dostumuz Rusya’nın en büyük moda eTicaret sitelerinden biri. Yine bir Rocket Internet girişimi ile karşı karşıyayız. Aylık ziyaretçi adedi 20 milyona yakın. Nasıl bir fırsat olduğunu hadi gelin birlikte analiz edelim.

Rusya’ya toptan satış yapan Laleli esnafımızı düşünelim. Bayan kaban satan bir toptan tekstil markası tanesi 40 $’a beden asortili bir şekilde toptan satıyor. Satın alma yapan Rus toptancı ise en az %45 üzerine koyup Rusya ve Doğu Blok ülkelerinden gelen mağazacılara 83,25 $’a satıyor. Perakende mağazacılar ise aldığı ürünü 2 ile çarparak 166,5 $’dan nihai tüketiciye satıyor.

Şimdi en önemli noktaya gelelim. Siz direkt olarak Rusya’daki potansiyel nihai müşterilerinize ya kendi eTicaret sitenizden ya da Lamoda gibi bir platform aracılığıyla satabilirsiniz. Aradaki toptancıları tamamen ortadan kaldırdığınız gibi kar marjınızı da 2’ye katlayabilirsiniz. Ve ücretli iade uygulayarak iade oranınızı %0,5’lere kadar düşürmek mümkün.

Avantajların yanısıra bedeni olan ürünler için dezavantajlar da var. Rusya eTicaret pazarı hala kapıda ödeme yöntemiyle çalışıyor. Ve ürün teslim edilirken bedenli bir ürün satıyorsanız 2 ya da 3 bedeni de teslimat esnasında denetiliyor. Bedeni olmayan diğer ürünler iade prosedürü ile tedarikçiye teslim ediliyor. Kısa vadede Lamoda, kapıda ödemeden kredi kartıyla ödeme yöntemine geçer mi bilmiyoruz ama Rusya’da deposu olan markalar için güzel bir fırsat. Bedeni olmayan ürünler de bu tip sorunlar söz konusu değil tabiki.

TEKLİF İSTE