SEO, Performans Pazarlama, Dönüşüm Optimizasyonu

e-İhracat Süreçleri

eİhracat kendi içinde özel disiplini olan bir yapı olması sebebiyle çok doğru bir şekilde kurgulanmalıdır. Lojistiği, müşteri hizmetleri ve eTicaret site altyapısını en doğru şekilde optimize ediyoruz.

eİhracat Süreçleri

  • eİhracata Başlarken: eTicaret sitenizi analiz ediyoruz. Hangi ülkeler daha verimli hedef pazarınız olur, hangi ülkelere daha etkin müşteri hizmetleri sunabilirsiniz, hangi ülkelere daha hızlı gönderi yapılabiliyor, edindiğimiz tecrübelerimizi müşterimizle paylaşıyoruz.
  • Site Hazırlık Aşaması: Birlikte belirlediğimiz hedef pazarımızın diline göre sitenize yabancı dil seçeneği ekliyorsunuz. Ve tüm ürünlerin yabancı dil çevirilerini yapıyorsunuz. Artık dijital pazarlama çalışmalarına başlayabiliriz.

  • Yurtdışında Dijital Pazarlama: Hedef pazara yönelik Google, Facebook ve Criteo ile performans pazarlama çalışmaları yapıyoruz. Eğer verim aldığınızı düşünüyorsanız, yurtdışında uzun vadede kalıcı olmak için SEO çalışmalarına başlıyoruz. Satış yaptıktan sonra sıra müşteri memnuniyeti için etkin müşteri hizmetlerinde.

  • Müşteri Hizmetleri Desteği: Hedef pazardaki müşterilere etkin müşteri hizmetleri desteği için işin hacmine göre bir müşteri temsilcisi istihdam ediyorsunuz. Genellikle İngilizce birçok pazara girmek için geçerli dil olduğundan dolayı İngilizce bilen biri yeterli olabiliyor. Genellikle bu aşamada kargonun nerede olduğu sorulmaktadır. Müşterinin en önemli sorunu, size güven duymaktır.

  • Lojistik ve Kargolama Süreci: Ürünü sattınız. Ücretini tahsil ettiniz. Sıra ürünü tedarik edip kargolamaya geldi. Bu aşamada Koza Dijital’in iş ortağı olan lojistik şirketleriyle sizi bir araya getiriyor, Malatya’ya, Sivas’a, Hatay’a ürün gönderir gibi Frankfurt’a, Paris’e, Londra’ya ürününüzü 3-5 iş gününde gönderebiliyorsunuz.

TEKLİF İSTE