SEO, Performans Pazarlama, Dönüşüm Optimizasyonu

eTicaret Dönüşüm Optimizasyonu

eTicaret Dönüşüm Optimizasyonu

Bir eTicaret sitesi yönetmek tamamen dönüşüm optimizasyonuyla ilgili bir konudur. Pilotun uçaktaki kokpite baktığı gibi bir eTicaret site sahibinin de bakması gereken bir kokpiti olmak zorundadır. Eğer pilot kokpitteki göstergeleri okuyamıyorsa uçağı kaldıramaz ya da indiremez. Bu göstergeleri okumak için ileri düzey eTicaret bilmeye gerek yoktur. Biz Koza Digital Ailesi olarak işimizi, motomot ajans refleksleriyle değil taşıdığımız ticari genetik ile müşterimizin kar etmesi perspektifiyle yapıyoruz.      

 

Peki neyin neye dönüşümünden bahsediyoruz? Biraz bunlardan bahsedelim.

  • Ziyaretçi / Üye: Bir eTicaret sitesi için bazen üye sayısı gerçekten çok ama çok önemli olabiliyor. Ay bazında sitenize gelen trafiğin yüzde kaçı üyeye dönüştü ve siz ziyaretçilerinizin üyeye dönüşmesi için neler yaptınız? Örneğin bir kozmetik eTicaret sitesi iseniz üyelikler çok önemli çünkü devamlı tüketilen ürünler ve bu ürünlerin ortalama bir tüketilme süresi var. Çağrı merkezi aramalarıyla aktif müşterilerinize devamlı pazarlama yapabilirsiniz.  

 

  • Ziyaretçi / Müşteri: Sitenize ziyaretçi çekmek için Google, Facebook ve Criteo’ya her ay belki de büyük bütçeler ödüyorsunuz. Peki ya click’lerin satışa dönüşüm oranları ne durumda? Ziyaretçinin müşteri olmasına doğru giden yolda acaba nerelerde kayıplar yaşanıyor? Tüm bunlar detaylı bir şekilde analiz edilmedikçe ziyaretçilerin müşteriye dönüşmesi ihtimali malesef artmaz.

 

  • Stok / Satış: Olmayan bir ürünü satamayız öyle değil mi? eTicaretin altın kuralı stokta yok sorununun kökünden çözülmesidir. eTicaret müşterisi zaten nazlı olduğundan dolayı zar zor güvenerek kredi kartıyla satın aldığı ürün teslim edilemezse vay halimize. Diğer yandan anlık olarak dönen mevcut stoğumuzun satışa dönüş oranına ay bazında bakmak gerekir. Çünkü nakit akışımızın can damarı burasıdır. Vadeli ya da peşin satınaldığımız ürünlerin raf devir hızı (stoğa giriş ve çıkış tarihi arasındaki süre) ne kadar hızlı olursa o kadar iyi olur. Burada önemli olan satınalma yapan kişinin niteliğidir. KOBİ düzeyindeki eTicaret sitelerinde bu satınalmaları bizzat girişimci kendisi yapmalıdır.

 

  • Satışların Maliyeti: Yapmış olduğunuz dijital pazarlama neticesinde, çıkan bir kargonun dijital pazarlama maliyetidir. Toplam dijital pazarlama harcamanızı toplam çıkardığınız kargoya böldüğünüzde çıkan rakamdır. Karlılığınızı en çok etkileyen metriklerden biridir. Burada 2 önemli konu ile karşılaşırsınız. a)Sepet ortalamasını arttırmak. b)Reklam maliyetlerinizi düşürürmek.  

 

  • Satılan Malın Maliyeti: Kar marjı herşeydir. Neticede hepimiz para kazanmak için ticaret yapıyoruz. Sattığımız ürünün brüt kar marj perakende satış fiyatı üzerinden %25 ve altındaysa kar etmek neredeyse imkansızdır. Eğer SEO’su çok iyi bir eTicaret sitesiyse pekala istisna olabilir. Brüt kar marjının en az %40 olması şarttır. %40 ile para kazanmaz ya da kaybetmez, başabaş noktasında kalırsınız. Fakat tecrübe kazanır, zaman kaybedersiniz. Burada içinde bulunduğunuz sektör çok ama çok önemlidir.    

 

  • İade / Satış: İadeler eTicarette en can sıkıcı konuların başında gelir. Eğer iade kargo bedelini eTicaret sitesi karşılıyorsa bu durum daha da can sıkıcı hal alıyor. İAde kargo bedelini ücretsiz yapmak artık neredeyse şart oldu. eTicaret müşterisi nazlı ve oldukça bilinçli. Gelen iadelerin toplam satış içindeki oranı %10’u geçiyorsa tehlike çanları çalıyor demektir. Burada etkin müşteri hizmetleri yaparak iadeyi engellemek ya da en kötü durumda değişime zorlamak gerekir. Bunun için verimli bir şekilde promosyon yönetimi yapmak gerekebilir.

 

eTicaret sitesi yönetmek bir yöönüyle istatistik ve matematik işidir. eTicaret sitenizin dönüşüm optimiziasyonunu sadece A/B testleri verilerinden çıkan arayüz tasarımlarıyla değil her yönüyle ele alıyor, müşterilerimiz ile her süreci birlikte tasarlıyoruz.

 

 

TEKLİF İSTE